Egy kutatás eredménye
A stressz ára emberi és gazdasági szempontból is felmérhetetlen! A nyilvánvaló következmények (súlyos betegség, kényszerű táppénz, váratlan halál, baleset, kétségbeesésből elkövetett öngyilkosság) felesleges tragédiák. Vannak azonban rejtett következmények is, mert napjainkban a munkatársakra nehezedő stressz komoly probléma. Az irányítás és a munka hatékonysága is súlyosan visszaeshet, csökkenhet a motiváció, a kollégák közötti konfliktusok pedig a szakszerű munkavégzés rovására mehetnek. Ezek közül bármelyik képes láthatóan rontani a gazdasági és pénzügyi eredményeken.
Amit nem tudnak a vezetők a munkatársakról
A nyilvánvaló következmények (súlyos betegség, kényszerű táppénz, váratlan halál, baleset, kétségbeesésből elkövetett öngyilkosság) felesleges tragédiák. Vannak azonban rejtett következmények is, mert napjainkban a munkatársakra nehezedő stressz komoly probléma. Az irányítás és a munka hatékonysága is súlyosan visszaeshet, csökkenhet a motiváció, a kollégák közötti konfliktusok pedig a szakszerű munkavégzés rovására mehetnek.
Kutatás
Az Egészségtérkép Program nyílt kérdőíves felmérést indított érdeklődőknek. Az aktív munkavállalók mellett az alkalmazásban nem lévők (pl. diákok, nyugdíjasok) számára is volt lehetőséget a kérdőív kitöltésére.
A kérdőíveket 466 ember töltötte ki önkéntesen, akik között a nők jelentősen többen vettek részt, és szinte minden korosztály képviseltette magát.
A kérdőív azt vizsgálta, hogy milyen tényezők ronthatják, gyengíthetik az életminőséget. Az egészséggel, egészséges életmóddal, mindennapi közérzettel kapcsolatos kérdések statisztikai elemzését elvégeztük.
A részletes értékelés előtt két megállapítás:
-
Az általános egészségi állapotunk, közérzetünk romlása mára már azt eredményezi, hogy a mindennapos fájdalom mellett dolgozunk, és ezt az élet természetes velejárójának tekintjük.
-
Egyre több ember életére jellemző az az érzés, amit Dr. Kricsfalvi Péter úgy fogalmazott meg, hogy „Stressz a lelke mindennek”, vagyis a kitöltők több mint fele magas stressz érték mellett végzi munkáját, éli mindennapjait.
Ezek közül bármelyik képes láthatóan rontani a gazdasági és pénzügyi eredményeken.
Felmérés általános következtetései
Valamennyi életkori és munkaköri csoport különböző mértékben, de érintett a fokozott stressz terhelésben.
-
A családi szituációkból származó stressz értékelésénél a válaszadók 47%-a 6-nál magasabb értéket adott meg. (Ez az érték jelez olyan terheltségi fokot, melynél már fokozottan oda kell figyelni a stressz kezelésére.) A munkahelyi körülmények értékelésénél ez az érték 56%.
-
A stressz terheltség jellemzően szorongásban, alvászavarban, elfojtásban, konfliktus-kerülésben, erős megfelelési kényszerben, időzavarban, boldogtalanság érzésben, magára maradottság érzésében nyilvánul meg.
-
A válaszadók 3/4-e valamilyen fájdalom mellett is munkát végez.
-
A mindennapi élethelyzetekben megélt stressz mértéke a válaszadók több mint 50%-ánál nagyfokú, az életminőséget rontja.
-
A stressz szint egyéni érzékelése (5 feletti értékek alapján) közel 10%-kal magasabb, mint az a célzott kérdésekre adott válasz alapján értékelhető.
-
A válaszadók többségének pszichoszomatikus érintettsége egyértelműen kimutatható.
Mi okoz általában problémát a munkahelyeken?
Nem meglepő a területek sorrendje, ha figyelembe vesszük a leggyakoribb munkahelyi stresszorokat és csoportosítjuk a problémákat:
-
Stressz,
-
bonyolult emberi kapcsolatok,
-
túlterheltség,
-
nehéz munkakörülmények,
-
negatív hozzáállás,
-
túlzó felelősségvállalás,
-
az anyagi megbecsülés, és az elismerések hiánya,
-
a megfelelő készségek mellőzése,
-
rossz feladatelosztás.